Vi har nu under några veckor (under rapsodiska former) diskuterat demokratifrågor ur olika aspekter. Demokratifrågor kommer att återupptas i samband med att du ska skriva en följdmotion till regeringens proposition kring demokratifrågor i januari. Vi ska nu försöka sammanfoga en del av de resonemang som förts under den gångna tiden.
Till dessa resonemang kring demokratifrågor önskar jag tillfoga ett metodiskt mål– att applicera en hypotes som grund för en empirisk studie. Den empiriska studien ska sedan användas för att verifiera eller falsifiera hypotesen (i liten skala).
Mål: Målet för denna övning är att knyta ihop teoretiska resonemang med ett empiriskt material.
Genomförande: Du får lektionstid under vecka 45 och onsdagen vecka 46. Arbetet lämnas in torsdag 15.11.
Omfattning: Arbetet bör omfatta cirka två sidor.
•Det sociala kapitalets betydelse för Att elever med stort fritidsengagemang har större
politiskt engagemang (Putnam) politiskt engagemang
• Synen på utomparlamentariska Elever som har viss politisk färg har större
aktioner acceptans för utomparlamentariska metoder
• Politikerförakt Misstron mot politiker ökar ju längre bort de finns
(från kommun till Europaparlament)
• Demokratins popularitet Demokratin är populärare hos elever bra betyg än
hos dem med dåliga betyg
• Demokratins effektivitet Tilltron till demokrati är högre hos elever som är
aktiva inom elevråd/föreningar
• Demokratin- ett elitprojekt Tilltron till demokratin är större hos dem som har mycket makt (rektor, elevrådsordförande) än hos dem utan mycket makt
• Terrorattacken- hot mot demokratin Attityden till demokrati är mer positiv/negativ hos
dem som accepterar/inte accepterar den amerikanska reaktionen som självförsvar
• Marknaden
• Minoriteter